Ako nespraviť z teambuildingu zlú skúsenosť | Kongres - Hotel Partizán ****

Ako nespraviť z teambuildingu zlú skúsenosť

1

Teambuilding sa stal najmä v posledných rokoch obľúbeným nástrojom, ktoré firmy využívajú na utuženie vnútrofiremných vzťahov a zvýšenie pracovnej motivácie. Aj napriek programu, ktorý ste prešpikovali tými „najodporúčanejšími“ aktivitami sa však môže stať, že výsledok nielenže nebude očakávaný, môže vaše tímy dokonca rozdeliť. Ako pripraviť teambuilding tak, aby firemný budget nevyšiel navnivoč?

Každá firma je iná, na koncepte záleží

Mnohokrát sa nám stáva, že firma sa dopočula o skvelom teambuildingu inej firmy a tak príde s požiadavkou, aby ich program bol presne taký istý. Ak chcete, aby mal teambuilding naozaj zmysel, skopírovať nápad niekoho iného nestačí. Predstavte si, že spoločnosť zameraná na IT riešenia má aktivity pripravené tak, aby sa zamestnanci nielen lepšie spoznali, ale najmä „rozhýbali“, ako kontrast ku celodennému sedeniu. Takýto program však nemusí potešiť kolegov vo firme, kde sa pracuje manuálne. Ďalším rozdielom môže byť účel, za ktorým ste teambuilding usporiadali. Je rozdiel, či si chcete spolu s kolegami len oddýchnuť a zabaviť sa, alebo nejaký jav vo firme naozaj napraviť. Ak vaša spoločnosť trpí nedostatkom motivácie, či slabým zapojením jednotlivcov, jeden futbalový turnaj alebo preteky to nenapravia. V prípade, že riešite pomocou teambuildingu naozaj vážny problém, obráťte sa na našich eventových manažérov, ktorí majú s prípravou teambuildingu dlhoročné skúsenosti a vedia ho nastaviť tak, aby

Vytvorte prostredie, kde je v poriadku byť omylný

Niektoré firmy bojujú so slabou účasťou kolegov na tímových aktivitách. Označiť teambuilding za „povinný“ mu však môže dať nálepku niečoho, čo u kolegov vopred vyvolá nevôľu k účasti. Aby ste tomuto problému predišli, mali by ste venovať dostatočnú pozornosť výberu aktivít a nechať ich taktiež schváliť medzi kolegami. Nie je totiž nič horšie, keď väčšinovú časť teambuildingového programu tvoria aktivity, ktoré sú niekomu nepríjemné, alebo niekoho strápňujú. Okrem toho, že v skupinách by mala panovať atmosféra, kde je v poriadku povedať niečo zle alebo mýliť sa, mali by ste zabezpečiť, aby sa aktivity naozaj vzťahovali na tím, nie jednotlivcov. Ak bude teambuildingový program zaujímavý a zároveň pripravený s ohľadom na rôzne typy ľudí, nebude dôvod, aby sa ho vaši kolegovia nezúčastnili.

Dbajte na detaily, ktoré váš teambuilding zlepšia

Nakoniec máme pre vás zhrnutie, ktorého body by ste mali zvážiť pri plánovaní teambuildingu

  1. Nespravte z teambuildingu nemilú povinnosť – príliš časté teambuildingy sú nielen nákladné, ale tiež sa stávajú rutinnou záležitosťou, ktorá vašich zamestnancov prestane baviť. Miesto toho, aby ste každý druhý týždeň tlačili ľudí do aktivít, naplánujte teambuilding na obdobie raz za štvrť či polroka. Okrem toho, že v rámci počasia sa taktiež zmení možnosť aktivít, bude takáto udalosť oveľa vzácnejšia.
  2. Víkendový teambuilding nebude obľúbenou udalosťou, pretože každý sa teší, že si svoj voľný čas užije s rodinou alebo koníčkami. Naopak, ak teambuilding presuniete na dni počas týždňa, účasť bude vyššia a kolegovia ochotnejší a prístupnejší.
  3. Feedback je dôležitý. Nielen pre manažéra, ktorý teambuilding organizuje, ale taktiež pre účastníkov, ktorí tak vedia, že na ich názore záleží. Mnohokrát sa však stáva, že účastníci sa radšej nevyjadria, pretože ich názor je braný ako kritika. Nechajte všetkých anonymne spísať postrehy. Vezmite si z nich konštruktívne názory. Zaistíte tak, že váš nasledujúci teambuilding bude vždy o čosi úspešnejší ako ten predošlý.