Keď teambuilding nefunguje. Kde ste spravili chybu? | Kongres - Hotel Partizán ****
Keď teambuilding nefunguje. Kde ste spravili chybu?

Kongresový hotel Tatry - certifikát výnimočnosti

Keď teambuilding nefunguje. Kde ste spravili chybu?

Minuli ste budget na firemný teambuilding a dúfali ste, že vám pomôže napraviť procesy v spoločnosti, utužiť vzťahy či motivovať zamestnancov, no vaše ciele boli naplnené len čiastkovo alebo vôbec? Dnes sme sa spolu s našimi eventovými manažérmi pozreli na to, prečo niekedy teambuilding nezafunguje a ako tomu predísť počas budúcich firemných hier.

Váš teambuilding nemal jasný cieľ

Dobrý teambuildingový program je zameraný na konkrétny cieľ, ktorý si želáte dosiahnuť. Ten sa odvíja od toho, čo je vašim hlavným pracovným problémom. Pri zostavovaní programu teda nestačí, že si vyberiete z programov, ktoré sú teraz „in“, alebo všeobecne obľúbené medzi firmami. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si z teambuildingových programov:

  • Ak chcete zvýšiť motiváciu zamestnancov: motivačné teambuildingy sú predovšetkým zamerané na spoluprácu kolegov tak, aby sa každý v procese hry cítil dôležitým členom projektu. Pre takto zameraný teambuilding odporúčame športový deň. Zvoliť môžete tiež deň prežitia, kde úlohy síce plnia jednotlivci alebo menšie skupiny, no vo finále je každý výkon dôležitý.
  • Ak chcete utužiť vzťahy na pracovisku: pri takomto druhu teambuildingu je dôležité zamerať sa na aktivity, pri ktorých sa jednotlivci medzi sebou lepšie spoznajú. Aktivity by mali byť založené hlavne na komunikácii, otázkach alebo aktivitách, ktoré spájajú podobné povahové črty kolegov.
  • Ak chcete zlepšiť náladu a podporiť pozitívne myslenie kolegov – v pracovnom procese mnohokrát bojujeme s „vyhorením“. Ak sa k tomu pridajú projekty, ktoré sú siahodlhé a na výsledok sa čaká dlhé obdobie, motivácia a nálada na pracovisku klesá. V takomto prípade odporúčame program, ktorý vás vytrhne z pracovnej rutiny. Vyskúšajte napríklad gazdovské hry alebo zbojnícky večer,

Náš tip: máte vo firme iné problémy, ktoré by ste chceli pomocou teambuildingu vyriešiť? Obráťte sa na nás, pripravíme vám program na mieru.

Vynechali ste z organizácie kolegov

Pri príprave teambuildingu je dôležité, aby ste zohľadnili záujmy všetkých pracovných skupín. V prípade, ak váš program bude vyskladaný z aktivít, ktoré sú pre väčšinu kolegov neatraktívne, nesplnia svoj cieľ. Opýtajte sa medzi kolegami aspoň základné informácie – či sú športovo zdatní, alebo radšej preferujú vedomostné aktivity. Na základe takto zozbieraných informácií sa vám bude jednoduchšie tvoriť program, ktorému sa potešia všetci.

Program ste nechali na náhodu

Vybrali ste si pre svoj teambuilding miesto či hotel a jediným spoločným programom je večerné posedenie pri drinkoch? Ak váš tím naozaj trpí nedostatkami, posedenie pri pive vaše problémy nevyrieši. Naopak – ak si dáte na programe záležať, večerný program vašich kolegov len poteší.